Göteborg Open – resultat
29 Januari 2011

X-Fight – resultat
19 Februari 2011

Nordic Cup – resultat
26/27 Mars 2011

Nordfalken Fight Challenge – resultat
21/22 Maj 2011

 

Poängtabell Jujutsu Fighting League 2010/2011
(senast uppdaterad: 11/12/11 22:53 )

 

Elit

Viktklass Poäng Land
Damer -55 kg Elite
Johanna Hamberg, Köpings JJK/Team Dynamix 10
Norma Jansson, Kraftverk JJA 8
Isabelle Vistam, Nacka Dojo/Team Dynamix 3
Emma Wennerberg, Iksu 1
Emelie Ramqvist 1
Damer -62 kg Elite
Sara Widgren, Nacka Dojo/Team Dynamix 16
Sofia Billger, BK Shindo/Team West 8
Johanna Hamberg, Köpings Ju-Jutsuklubb/Team Dynamix 5
Norma Jansson, Kraftverket JJA 4
Anna Larsson, IKSU 2
Johanna Sand, Nacka Dojo/Team Dynamix 1
Damer -70kg Elite
Annika Lindström, Kraftverk 12
Johanna Sand, Nacka Dojo/Team Dynamix 5
Helena Hugosson, Nacka Dojo 3
Maria Lundin, Skift 1
Damer +70kg Elite
Johanna Sand, Nacka Dojo/Team Dynamix 4
Heli Hietala, Borlänge JJK 1
Herrar -62 kg Elite
Claes Gååse, Köpings Ju-Jutsuklubb/Team Dynamix 8
Karl Dahlgren, IKSU 8
Rickard Lindgren, Nacka Dojo/Team Dynamix 2
Jonas Johsson 2
Rickard Berggren, Gävle JJ 1
Herrar -69 kg Elite
Alexander Ferm, SKIFT/Team Dynamix 15
Dan Wigblad, Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 7
Erik Nilsson, Skift 5
Henrik Carlsson, Skift 3
Adam Billger, Shindo Göteborg 2
Martin Lindgren, Nacka Dojo/Team Dynamix 2
Tomas Gutzman, Vöxjö JJK 1
Carl Dahlgren, IKSU 1
Herrar -77 kg Elite
Fredrik Widgren, Nacka Dojo/Team Dynamix 19
Joakim Wallberg, Nacka Dojo 10
Dan Wigblad, Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 4
Arvid Alm, IKSU 3
Göran Axelsson, Nacka Dojo 3
Stefan Johansson, Linköpings Budoklubb 2
Adam Billger, BK Shindo 2
Andreas Lindgren, Nacka Dojo/Team Dynamix 1
Pron Monkeh, NKC 1
Herrar -85 kg Elite
Anton Villberg, Nacka Dojo/Team Dynamix 18
Alexander Jansson, Gävle Ju-Jutsu/Team Dynamix 9
Thomas Gustavsson, Växjö JJK 4
Stefan Johansson, Linköpings Budoklubb 3
Tim Hjelte, Nacka Dojo 2
Jonas Andersson, Köpings Ju-Jutsuklubb 2
Lars Karlsson, Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 1
Johan Sarkkinen, BJJK 1
Jonas Andersson, Köpings Ju-Jutsuklubb 1
Johan Osbjer, Göteborg 1
Herrar -94 kg Elite
Anton Villberg, Nacka Dojo/Team Dynamix 4
Thomas Gustavsson, Växjö JJK 3
Lars Karlsson, Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 1
Herrar +94 kg Elite
Anton Villberg, Nacka Dojo/Team Dynamix 4
Johan Sarkkinen, Borlänge JJK 3
Jonas Andersson, Köpings Ju-Jutsuklubb 1

 

Nybörjare

Viktklass Poäng Land
Herrar -69 kg Beginner
Jimmie Sandin, Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 10
Linus Fogelberg, Västerås Ju-Jutsuklubb 7
Jonathan Olsson, SKIFT 6
Adam Andersson, Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 5
Tobias Gutzmann, Växjö 5
Magnus Byström, IKSU 4
Markus Karlsson, Herrljunga 3
Christian Bagler,Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 2
Michael Nilsson, IKSU 1
Christoffer Truedsson, Spirit 1
Benny Tieu, Minami 1
Filip Strandberg, IKSU 1
John Lagbro, Nacka Dojo 1
Per Berglin Bohlin, Kravtverket 1
Martin Danielsson, Linköping 1
Herrar -77 kg Beginner
Viktor Samuelsson, Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 12
Zivko Mladenovic, IKSU 5
Simon Lind, Linköpings Budoklubb 4
Lukas Holmberg, Linköping 4
Victor Sjöström, Skift 3
Patrik Sandberg, Göteborgs Ju-Jutsuklubb/Team West 3
Alexander Kraaer, Fredriksberg 3
Thom Zäll Skov, Gävle JJ 2
Björn Aaro, Skift 2
Simon Hellstadius, Herrljunga 2
Anders Hildeman, BK Shindo/Team Dynamix 1
Niclas Björk, Nacka Dojo 1
Johan Molenaar, Gävle JJ 1
Erik Edding, Varberg Kampsport 1
Herrar -85 kg Beginner
Jonas Andersson, Köpings Ju-Jutsuklubb/Team Dynamix 4
Viktor Samuelsson, Linköpings Budoklubb/Team Dynamix 4
Jörgen Magnusson, Göteborgs Ju-Jutsuklubb/Team West 3
Pontus Bergh, Varberg Kampsport/Team West 1
Ahmed Bakalev, Växjö JJK 1
Herrar -94 kg Beginner
Jörgen Magnusson, Göteborgs Ju-Jutsuklubb/Team West 4
Ulf Peterson, Borlänge JJK 4
Aleksander Vagic, Minami 3
Axel Wiberg, BK Shindo/Team West 3
Olle Källström, Skift 1
Pontus Bergh, Varberg Kampsport/Team West 1

 

DUO

Viktklass Poäng Land
DUO
Malin Persson, Herrljunga 8
Maria Eriksson, Herrljunga 8
Michael Halpern-Nadel, Fredriksberg 6
Christian Madden, Fredriksberg 6
Caroline Järdmo, Göteborg 2
John Gustavsson, BK Shindo 2
Martin Klarqvist, Göteborg 1
Ronnie Stålebring, Göteborg 1

 

 

Poängberäkning för Svenska Ju-jutsuligan

Efter senaste styrelsemötet görs nu poängberäkningen om för tävlande i elitklassen. Alla tävlingar efter SM 2009 kommer att beräknas utifrån dessa poäng och en ny ranking kommer att presenteras inom kort. Numera ger en förstaplats, internationell eller nationell, tre poäng, tvåan för två poäng och trean slutligen en poäng.

 

Deltagande i tävlingar som ingår i Svenska Ju-jutsuligan kommer att belönas med en poäng, oavsett medaljplats eller inte. Detta kommer att innebära att för SM-ranking kommer det att gynna fighters mer att tävla på hemmaplan än utomlands, och att även de som inte tar medaljplatser tar rankingpoäng för kvalificering.